Poland Club GB

The Poland Club of Great Britain

Show Results

If members have any results they would like to add to this page please email the club and they can be updated straight away.

Ballymena Poultry Club First Show - November 4th 2017

41 entries - Judge Gordon Walker


Bantam

AC white crested Male (8 entry's)

1st James Weatherup wc cuckoo,

2nd Fullerton Family wc black,

3rd Fullerton Family wc black


ACwhite crested female (13 entry's)

1st Anthony Welshman wc black (Best Poland),

2nd Gerry Logue wc black,

3rd Fullerton Family wc black


Self Colour Male

1st James Weatherup


Self Colour Female

1st Gerry Logue

2nd Anthony Welshman

3rd James Weatherup


Aoc Poland male (6)

1st Gerry Logue

2nd James Weatherup (silver)

3rd Drew Herron (silver)


Aoc Poland Female (11 penned)

1st James Weatherup (silver)

2nd Gerry Logue (Silver)

3rd Anthony Welshman (chamois frizzle)


Large

AC  Poland

1st Fullerton family

2nd Fullerton family


Dromore Soft Feather Poultry Show 12th November 2016
AOC Poland M/F
1st Chamois James Weatherup - Best Poland
2nd Cuckoo James Weatherup

East Antrim Bantam Show – Nov 2016

WC black male
1st Jerry Logue
2nd Jerry Logue

WC black female 
1st Jerry Logue Best Poland
2nd Jerry Logue

AOC WC male 
1st Jerry Logue

AOC WC female 
1st Jerry Logue
2nd Jerry Logue
3rd James Weatherup

AC self male/female 
1st James Weatherup self white
2nd James Weatherup self blue

AOC Poland male
1st Gerry Logue silver laced 

AOC Poland female 
1st James Weatherup silver laced


Saintfield & Lisburn District Show -17th June 2017

(judged by Jimmy Hughes & Guy Richardson)

Great weather made it a very good show with lots of exhibitors showcasing their stock at a very well run show, Reserve Champion soft feather light & Best Poland was James Weatherup's Self White Bantam pullet.

AC 9 in class 
1st J Weatherup
2nd J Weatherup
3rd Unknown


Lesmahagow Farmers' Society Show – 27th May 2017

Danielle Martin won Best Poland with a Chamois Female and her daughter Poppy came 2nd in a large Junior AOV Class with her WCB Female. 


Rutland County Show – 4th June 2017

Champion Soft Feather Light L/F and Best Poland went to Becky Smith judged by Louise Carpenter


Tendring Show 15 July 2017

Becky Smith achieved Best Poland and overall best large soft feather light with ‘Max’


Norfolk Poultry Club 30th Anniversary Show – 23rd July 2017

Max did it again with a Championship Row appearance for Best Soft Feather Large .


Kent County Show  - July 2017

Poland AC

1st Claudia Camilleri-Goldup
2nd Claudia Camilleri-Goldup
3rd Mr Neil Morris
4th Mr Neil Morris
Four penned
Judge Mr Philippe Wilson


Bakewell Show August 3rd 2017

Well done to Alison Yates on Best Poland and Best Soft Feather Bantam at Bakewell Show. A great turn out of Polands I’m sure you’ll agree.

WCB M/F
1st Yates & Jones - Female - Best Poland & Champion SF Bantam
2nd Yates & Jones - Female
3rd Claire Flower -Female 

A/C Laced M/F - no entries 

Frizzle A/C M/F
1st Abbie Higginson- female chamois. 
2nd Claire Flower- female Chamois

3rd Abbie Higginson - female chamois

AOC M/F
1st O'hara Female white
2nd O'hara Female white
3rd O'hara Female white 

AV SF Bantam 2017 cockerel or pullet
6 entered. 
1st O'hara Chamois Male
2nd O'hara Chamois Male
3rd O'hara Chamois Male


Carnwath Show July 29th 2017

Danielle Martin won Best Poland


Great Yorkshire Show

13th July 2017

1st and Best Poland went to Claire Flower with a self white and 2nd with a white crested black


North Yorkshire Show

June 18th 2017

Claire Flower achieved 1st 2nd and 3rd in Poland class with the Best Poland going to a Self White (bred by Stephen Hodge)


Royal Norfolk Show

28/29th June 2017

(judged by Adrian Knaggs and Nicky Demaine) 

Martin o’Hara had 1st 2nd and 3rd in the class with the 1st bird (A self white bantam) going on to win Champion SF Light and Best Poland.

Halifax Show 12/8/17

Claire Flower won Best Poland with a Self White bantam. 2 Polands in the class both owned by Claire


Southport and Ormskirk Bantam Society - Autumn Show 10/09/17.

Poland Bantam M/F
Judge: P Clements
(5 entries, 4 penned)
1. Simon Pickles - WCB Hen – bred by A Ball Best Poland
2. Claire Flower - Self White Hen
3. Simon Pickles - Buff-laced Pullet


Festival of the Plough – September 17th 2017

2 Polands entered and Best Poland went to Claire Flower with her Self White bantam bred by Stephen Hodge. Judged by Richard Bett.


Wicklow County Show 7th August, 2017

Frizzle Gold Laced Pullet winner of Soft Feather Light Bantam Class, White Crested Black Bantam Cockerel Winner Best Pure Bred Cock Class. Both bred and shown by Jean Wall.


Glossop & District Poultry Society Annual Show September 30th 2017

Poland Bantam M/F Judge: Les Blanchon

5 entries;

1. Simon Pickles - WCB Hen – Best Poland bred by Andrew Ball

2. Simon Pickles - Buff-laced Pullet

3. Simon Pickles.- Buff-laced Pullet


Bugle Poultry Club Annual Show – October 7th 2017

Lee Pedley won Best Poland with a Chamois Female Bantam and also Best Soft Feather Light Large with a WCB Female – both birds home-bred, judged by Paul Hallum

This is a Poland Club Regional Show and takes place in an excellent venue on the outskirts of St Austell, with both retail and catering on site.

Although a fair journey for most of our members the Show offers penning on the Friday night, and serves as a great base for those wishing to “make a weekend” of it.


East of England Autumn Fair – October 8th 2017

Judge C Clark

Bantam Smooth M/F – 0 penned

Bantam Frizzled M/F – 2 penned

1. T & D Bunder

2. T & D Bunder

Large Smooth M/F – 2 penned

1. T & D Bunder – SL Female – Best Poland, Best Large Soft Feather Light

2. T & D Bunder


Liskeard Show July 8th 2017

Best Poland large silver laced pullet. judged by Sam and Andy Marment.

3 Polands entered, all exhibited by Pedley’s Poultry.

Poland Bantam  AC M/F

1st bantam Chamois

2nd bantam White-crested Black Male.

Large 2017 bred Soft Feather Light.

1st Silver-laced Poland

Southport & Ormskirk Bantam Society Championship Show November 5th 2016 Yates & Jones won Best Poland and Best Bantam Soft Feather Light with their WCB Female. Judged by Ian Simpson.

Federation Championship Show – Stafford

– Dec 17/18 2016

Judge: Ryan Liggett - (91 entered, 73 penned) - 17 exhibitors


Large Fowl

1040. AC WC Male (3 entered,2 penned)

1. B Millar

2. B Smith


1041. AC WC Female (5 entered, 4 penned)

1. P Lutkin-Best Opposite Size to Supreme Show Champion, Best Large Soft Feather Light, Best Large Poland

2. B Millar

3. M Smith

4 N Ball


1042. AC Self Male/Female ( 0 entered, penned)


1043. AC Laced M/F (5 entered, 5 penned)

1. N Ball - Best Chamois, Best Laced, Best non-White-Crested

2. N Ball

3. L Pedley

4. T Bunder


1044. AC Non-Standard M/F ( 3 entered, 3 penned)

1. S Lane – Best non-Standard

Frizzle Feathered Large Fowl


1045. AC WC M/F ( 1 entered, 1 penned)

1. P Lutkin – Best Frizzle-feathered


1046. AC Self M/F ( 0 entered, penned)


1047. AC Laced M/F ( 0 entered, penned)



Bantams


1048. WCB Male ( 7 entered, 6 penned)

1. Yates & Jones – Best Opp Sex to Champion Poland

2. Yates & Jones

3. L Pedley

4 S&G Hodge


1049. WCB Female ( 13 entered, 13 penned)

1. S&G Hodge

2. Yates & Jones

3. P Lutkin

4 Yates & Jones


1050. WC Blue M/F ( 6 entered, 5 penned) 

1 S&G Hodge

2 S&G Hodge

3 B Millar

4.M Smith


1051. WC Cuckoo M/F ( 3 entered, 3 penned)

1.L Pedley

2 L Pedley

3 N Ball


1052. Self Black M/F ( 2 entered, 2 penned)

1. P Lutkin – Best Self

2. M Smith


1053. Self White M/F ( 5 entered, 5 penned)

1. S&G Hodge

2. S&G Hodge

3. DG Pownall

4 P Lutkin


1054. Self Blue M/F ( 1 entered, 1 penned)

1. P Lutkin


1055. Chamois Male ( 2 entered, 0 penned)


1056. Chamois Female ( 6 entered, 6 penned)

1. C Camilleri-Goldup

2. L Pedley

3. L Pedley

4. C Camilleri Goldup


1057. Gold-Laced Male ( 0 entered, 0 penned)


1058. Gold-Laced Female (3 entered, 2 penned)

1. A Higginson – Best Gold Laced

2. J Wall


1059. Silver-Laced M/F ( 3 entered, 3 penned)

1. T Bunder – Best Slver-laced

2. J Wall

3. J Wall


1060. AOC M/F ( 0 entered, penned)


1061. AOC Non –Standard M/F ( 4 entered, 1 penned)

1.B Smith


Frizzled Feathered Bantams


1062. AC WC M/F ( 3 entered, 2 penned)

1. P Lutkin

2. J O’Sullivan


1063. AC Self Male/Female ( 3 entered, 2 penned)

1. P Lutkin

2. A Higginson


1064. AC Laced Male ( 0 entered, penned)


1065 AC Laced Female ( 7 entered, 5 penned)

1. A Higginson

2. J Wall

3. A Higginson

4 J Wall


1066 AOC M/F ( 0 entered, 0 penned)


1067 Juvenile AC Feather M/F ( 2entered, 1 penned)

1. N Ball – Best Poland


Trios


19 Large AC

No entries


20 Large AC Frizzle Feather

No entries


54 Bantam (3 entries, 1 penned)

1 Yates & Jones - Best Trio


55Frizzle Feather

No entries

East Antrim Bantam Show Nov 16

Judge ?


Poland Bantam 
wc black male
1st Jerry Logue
2nd Jerry Logue

Wc black female 
1st Jerry Logue Best Poland
2nd Jerry Logue

Aoc wc male 
1st Jerry Logue

AOC wc female 
1st Jerry Logue
2nd Jerry Logue
3rd James Weatherup

AC self male/female 
1st James Weatherup self white
2nd James weatherup self blue

AOC Poland male
1st Gerry Logue silver laced 

AOC Poland female 
1st James weatherup silver laced

National Poultry Show - Telford - Nov 19/20 2016

Judge: Lee Pedley - ( 58entered,53 penned) - exhibitors

Large Fowl

720 - AC WC Male (1 entered, 1 penned)

1. - #2816 Rebecca Smith

721 - AC WC Female ( 2 entered, 2 penned)

1. #2818 Paul Lutkin – Best Opposite Size

2. #2817 Rebecca Smith

722 - AC Laced M/F ( 0 entered)

723 - AC Self M/F(2 enries, 1 penned)

1. #2820 Ryan Liggett

724 AC Non-Standard M/F ( 2 entered. 2 penned)

No award

725 – AC WC Frizzled M/F ( 0 entered. penned)

726 – AC Laced Frizzled M/F ( 0 entered)

727 - AC Self Frizzle M/F ( 0 entered)

Bantams

728 - WCB Male ( 4 entered, 4 penned)

1. #2823 Yates & Jones

2. #2826 Yates & Jones

3. #2824 S&G Hodge

4. #2825 Linda Lane

729 - WCB Female ( 6 entered, 6 penned)

1. #2832 S&G Hodge – Best Poland, Best Bantam Soft Feather Light

2. #2828 Paul Lutkin

3. #2829 Yates & Jones

4.#2830 Yates & Jones

730 - WC Blue M/F ( 4 entered, 4 Penned) 

1. #2833 S&G Hodge – Reserve Champion

2. #2835 Richard Bett

3. #2834 Rebecca Smith

4. #2836 Linda Lane


731 - WC Cuckoo M/F ( 0 entered, penned)

1.

732 - Self Blue M/F ( 0 entered)

733 - Self Black M/F ( 4 entered, 4 penned)

1. #2839 Ryan Liggett

2. #2840 Paul Lutkin

3. #2837 Rebecca Smith

4. #2838 Ryan Liggett

734 - Self White M/F ( 6 entered, 4 penned)

1. #2841 Barrett & O’Hara

2. #2845 S&G Hodge

3. #2844 S&G Hodge

735 – Gold-Laced Male ( 0 entered, penned)

1.

736 - Gold-Laced Female ( 3 entered, 3 penned)

1. #2849 Jean Wall

2. #2848 Abbie Higginson

3. #2847 Justin O’Connor

737 – Silver-Laced M/F ( 8 entered, 6 penned)

1. #2851 Tracey Bunder

2. #2855 Jean Wall

3. #2852 Tracey Bunder

4. #2857 Jean Wall

738 - Chamois Male ( 3 entered, 3 Penned)

1. No award

2. #2860 Simon Pickles

3. #2858 Morris Family

4.#2849 Daniel Jones

739 - Chamois Female ( 6 entered,6 penned)

1. #2862 Claudia Camilleri-Goldup – Best Chamois Best Laced

2. #2861 Claudia Camilleri-Goldup

3. #2863 Justin O’Connor

4. #2866 Abigail Higginson

740 - AC Non-Standard M/F (0 entered. penned)


Bantams Frizzled

741 - AC WC Frizzled M/F ( 3 entered, 3 penned)

1. #2869 Paul Lutkin – Best Frizzle

2. #2867 James Nelson

3. #2868 Rebecca Smith

742 – AC Self Frizzled Male (1 entered, 1 penned)

1. #2870 Abbie Higginson

743 - AC Self Frizzled Female ( 4 entered, 4 penned)

1. #2874 Paul Lutkin

2. #2872 Abbie Higginson

744 - AC Laced Frizzled Male ( 0 entered, penned)

1.

745 - AC Laced Frizzled Female ( 6 entered, 6 penned)

1. #2877 Jean Wall

2. #2879 Justin O’Connor

4. #2880 Jean Wall

1468 – LF Trio (0 entered)

1469 LF Trio Frizzled (0 entries)

1500 - Bantam Trio (0 entered)

1501 - Bantam Trio – Frizzle Feathered (0 entered)

1238 - Juvenile – AC or Feather M/F ( 1 entered, 1 penned)

1 #5004 Abbie Higginson

Ashdown Forest Poultry Show November 13th 2016
Judge Mr S. FULLER

Bantam Poland AC M/F (4 penned)

1 C Camilleri-Goldup - Chamois Male

2 ? - Gold-laced Female
3 C .Camilleri Goldup - Chamois Female

Dromore Soft Feather Poultry Show 12th November 2016

AOC Poland m/f
1st Chamois Female James Weatherup Best Poland
2nd cuckoo James Weatherup (non-standard)

Southport & Ormskirk Bantam Society Open Championship Show - Holmeswood - Nov 5th 2016

Judge: Ian Simpson (10 penned)


Bantam

AC WC Male (3 penned)

1 S & G Hodge - WC Black

2 Yates & Jones - WC Black

3 C Boulton - WC Blue


AC WC Female (4 penned) - all WC Black

1 Yates & Jones - Best Poland, Best Bantam Soft Feather Light

2 Yates & Jones

3 S & G  Hodge


AOC Poland Male (1 penned)

1 S & G Hodge - Self White


AOC Poland Female

1 S & G Hodge - Self White

2 C Boulton - Gold-laced


Colchester Poultry Club – Autumn Show October 29th 2016

Judge Lee Pedley

Bantam AC M/F (6 entries)

1. Marilyn Smith – Self Black Female

2. Marilyn Smith – WC Black Female

3. Marilyn Smith – WC Black Female


Selston Poultry Fanciers Show – Selston October 23rd 2016

Judge Ewan Jones

Bantam Poland AC M/F (2 entered)

1. Mrs T Bunder – Silver-laced Female Best Poland

2. Mrs T Bunder – Silver-laced Male


Countryside Live – Harrogate October 23rd 2016

Judge Mrs Hazel Dickson

Bantam Poland AC M/F (5 entered)

1. Mrs C Flower – Chamois Female

2. Miss C Boulton – Gold-laced Female

3. Ms V Smith – Gold-laced


South West Scotland PC – Castle Douglas – Oct 22nd 2016

Judge Mrs Hazel Dickson

Bantam Poland AC M/F  (3 entries)

1. Miss D Martin – WCB Female

2. Miss D Martin – WCB Female

Norfolk Poultry Club - Regional Show - Oct 16th 2016 

Judge Mr P Harrison

 

L/F Poland AC MF (2 entries)

1 M Smith - WC Black Pullet Best Soft Feather Large

2 M Smith - WC Black Cockerel 


Bantam AC MF (6 entries)

1 M Smith - WC Black Pullet (Best Poland)

2 M Smith - WC Black Pullet

3 S Smith - Gold Laced Frizzled

Kent Poultry Club - October 16th 2016

Judges: Ian Simpson & Louise Carpenter

Bantam AC MF  (7 penned).
1 M Smith - Self Black Pullet Best Poland
2 M. Smith - WCB Pullet
3 C.Camilleri-Goldup - Chamois Pullet

East of England Show - Peterborough October 9th 2016

Judge: A Wetters


Bantam AC MF (9 penned)

1. B & M Smith - WCB Female Best Poland

2. B & M Smith - WCB Female

3. B & M Smith - WCB Female

4. T Bunder - SL Female

Eden Valley Poultry Club - Champ Show - Penrith - Oct 2nd 2016

Judge - Mrs Hazel Dickson 


Large Fowl M/F (1 entry)

1. S Pickles - WCB Female- bred by Andrew Ball


Bantam M/F (6 entries)

1. S Pickles - WCB Female- bred by Andrew Ball Best Poland

2. S & G Hodge - WCB Female

3. S Pickles - Buff-laced Male

Bugle & District Poultry Club Championship Show - Sticker, Cornwall - Oct 1st 2016

Judge Mrs C Beebe. Championship Judge Mr C Clark 26 entries


Provisional Results

Large Fowl

WC M/F (3 penned)

1. S Pickles - Female - Bred by Andrew Ball - Best Large Poland, Reserve Champion Poland, Best Large Soft Feather Light Breed

2 A Channing

3. Non-member


Bantam (1 penned)

WCB Male

1 L Pedley


WCB Female (3 penned)

1 S Pickles - Bred by Andrew Ball 

2 L Pedley

3 L Pedley


WC AOC M/F (3 penned)

1 L Pedley - Cuckoo Female - Best Bantam Poland - Best Poland

3 A Channing


Gold-laced M/F (3 penned)

1 L Pedley

2 L Pedley

3 S Pickles - Female


Chamois M/F ( 7 penned)

1 L Pedley

2 L Pedley

3 L Pedley


AC MF 2016 Bred (4 penned)

2 A Channing

3 A Channing


Royal Highland Agricultural Show - Edinburgh - June 25th 2016


Trio Section

1. J Hope - WCB - Best Trio


Bantam AC M/F - 8 entries

1. S & I Burns - Chamois Female - Best Poland

2. B Millar - WCB

3. J Hope - WCB

Royal Cheshire County Show - June 21st 2016


Bantam Poland AC M/F


1. S & G Hodge - WCB Female - Best Poland - Best Bantam Soft Feather Light

2. A Higginson - Chamois Female

3. C Camilleri-Goldup - Chamois Female

4. C Camilleri-Goldup - Chamois Male

Oswestry and District Spring Regional Show - May 7th 2016 - Shrewsbury


Poland AC M/F

1. Yates & Jones - WCB Female - Best Poland, Best Bantam SFL, Best In Show

Ulster Poultry Federation Show - Ballymena - February 6th 2016


WC BLACK BANTAM Male 3 ENTRIES 

1 J OWENS 

2 D FULLERTON 

3 G LOGUE 


WC BLACK BANTAM FEMALE 8 ENTRIES 

1 R BETT Best Poland and Best Soft Feather Light

2 R BETT 

3 G LOGUE 


 AC WC BANTAM MALE 1 ENTRY 

1 G LOGUE 


AC WC BANTAM FEMALE 3 ENTRIES 

1 G LOGUE 

2 J OWENS 

3 G LOGUE 


SELF AC BANTAM 

1 D FULLERTON 

2 MOORE/WEIR/HAMILL 

3 D FULLERTON 


AOC BANTAM FEMALE 6 ENTRIES 

1 J WALL 

2 J WALL 

 3 J WALL 


LARGE AC MALE 1 ENTRY 

1 D FULLERTON LARGE Reserve Champ Poland


AC FEMALE 3 ENTRIES 

1 D FULLERTON 

2 D FULLERTON

High Peak Poultry Club - Bakewell - February 6th 2016


Bantam Poland M/F

(6 entries)


1. Yates & Jones - WCB Female

2. Yates & Jones - WCB Female

3. A Higginson - Chamois Female


Junior Handler

2. A Higginson - Chamois Female Frizzled


Eggs

Bantam Supreme (9 entries)

1. A Higginson - Poland


Painted Egg

1. A Higginson - Poland


Decorated Egg

1. A Higginson - Poland

Jersey Poultry & Ornithological Society Show

Jersey January 30th 2016


Overall Best Large Fowl

1. Jamie Laffoley-Edwards - WCB Female

Pool Poultry Club - Redruth Cornwall - January 30th 2016


Large Fowl

AC Poland

1. Pedley's Poultry - WCB Female - Best Poland


Bantams

AOV SFL

2. M Yarworth - WCB Female

3. Pedleys Poultry - WCB Female

Scottish National Poultry Show - New Lanark

 - January 23rd/24th 2016 - Poland Club Regional Show

Judge - Mrs C Beebe - 49 entries


Large Fowl

WC Male

1 S & G Hodge - Best Opp Size - CA House Trophy

2 B Millar


WC Female

1 S & G Hodge

2 Fullerton Family

3 B Millar

4 Fullerton Family


AOC Female

1 R Liggett

2 R Liggett


Bantam

Self Male

1 J Weatherup


Self Female

1 J Weatherup

2 S & G Hodge

3 S & G Hodge


WCB Male

1 Yates & Jones

2 Fullerton Family

3 B Millar

4 S & G Hodge


WCB Female

1 Yates & Jones Best Poland - The van Hoesen Trophy

2 Fullerton Family

3 S & G Hodge

4 Fullerton Family


WC Blue Male

1 S & G Hodge


WC Blue Female

1 S & G Hodge

2 B Millar


AC Frizzled Female

1 J Wall

2 J Wall

3 B Millar


AOC Male

1 S & I Burns

2 S & I Burns

3 M Smith

4 J Weatherup


AOC Female

1 J Wall

2 J Wall

3 S & I Burns



Federation Championship Show – Stafford

– Dec 19/20 2015 - Club Show

Judge: Brian Anderton - (66 entered, 54 penned) -  15 exhibitors

Large Fowl

1005. AC WC Male ( 3 entered, 3 penned)

1. S & G Hodge – Best Opposite Size

2. B Smith

3. B Millar

1006. AC WC Female ( 4 entered, 4 penned)

1. S & G Hodge

2. P Lutkin

3. P Lutkin

4 B Millar

1007. AC Self Male/Female (2 entered, 2  penned)

1. R Liggett

2. R Liggett

1008. AC Laced M/F ( 0 entered,  0 penned)

1.

1009. AC Non-Standard  M/F ( 3 entered, 3 penned)

1.  R & B Thomas

2. S Lane

3. S Lane

Frizzle Feathered Large Fowl

1010. AC WC M/F ( 2 entered, 2 penned)

1. B Millar

2. Paul Lutkin

1011. AC Self M/F ( 0 entered,  penned)

1.

1012. AC Laced M/F ( 0 entered,  penned)

1.


Bantams

1013. WCB Male ( 5 entered,  4 penned)

1. Yates & Jones

2. S&G  Hodge

3. B Millar

1014. WCB Female ( 13 entered, 9 penned)

1. Yates & Jones

2. Yates & Jones

3 N Ball

4 N Ball

1015. WC Blue M/F ( 5 entered, 4 penned) 

1 B Millar

2 S&G Hodge

3 S & G Hodge

4 M Smith

1016. WC Cuckoo M/F ( 2 entered, 1 penned)

1.  S&G Hodge

1017. Self Black M/F ( 2 entered,  1 penned)

1. P Lutkin Best Self

1018. Self White M/F ( 4 entered,  3 penned)

1. S & G Hodge Best White

2. A Higginson

3. S&G Hodge

1019. Self Blue M/F ( 1 entered, 1 penned)

1. P Lutkin

1020. Chamois Male ( 2  entered, 1 penned)

1. S Pickles (4776a) Best Opposite Sex

1008. Chamois Female ( 8 entered, 6 penned)

1. S Pickles Reserve Champion, Best Laced, Best non-White Crested

2. S Pickles

3. Pedley’s Poultry

4. S Pickles

1022. Gold-Laced Male ( 1 entered, 1 penned)

1. A Higginson Best Gold-laced, Best Novice


1023. Gold-Laced Female ( 3 entered, 3 penned)

1. J Wall

2. A Higginson

3. A Higginson

1024. Silver-Laced M/F ( 1 entered,  1 penned)

1. J Wall Best Silver-laced

1025. AOC M/F ( 0 entered,  penned)

1.

1026. AOC Non –Standard M/F ( 0 entered,  penned)

1.

 

Frizzled Feathered Bantams

1027. AC WC M/F ( entered,  penned)

1. P Lutkin Best WC Frizzle

2. J O’Sullivan

1028. AC Self Male/Female ( 2 entered, 2 penned)

1. P Lutkin Best Frizzled

2. A Higginson

1029. AC Laced Male ( 0 entered,  penned)

1.

1030 AC Laced Female ( 4 entered,  3 penned)

1. J Wall Best Laced Frizzle

2. A Higginson

3. J Wall

1031 AOC M/F ( entered,  penned)

1.

1021 Juvenile AC Feather M/F ( entered,  penned)

1. N Ball Best Poland, Best BSFL, Best WC, Best Bantam

A Higginson

Trios

No Entries



Ribble Valley Poultry Society Annual Show - Clitheroe - Dec 5th 2015


LF Poland AC

(2 entries, 2 penned)

1. S & G Hodge - WCB Female - Best Poland

2. S Lane - non-standard


Bantam Poland

WC AC M/F

(3 entries, 3 penned)

1. Yates & Jones - WCB Female

2. Yates & Jones - WCB Male

3. S & G Hodge - WCB Female


AOC M/F

(4 entries, 1 penned)

1. S & G Hodge - Self-white female

Welsh Winter Fair Championship Show - Llanwinedd - 

December 1st 2015


Bantam Poland M/F

1.  S & G Hodge - Best BSFL 


Large Poland M/F

1. S&G Hodge - Best LSFL



East Antrim Bantam Association Show - Ballymena - 

November 28th 2015


White crested male

1st Fullerton family. 

2nd g logue 

3rd James Weatherup 


White crested female 

1st Fullerton family. Best Poland and Supreme Show Champion

2nd James weatherup. 

3rd James weatherup 


Self coloured male 

1st Fullerton family 


Self coloured female 

1st Fullerton family. 

2nd Fullerton family. 

3rd James weatherup 


Aoc male 

1st James weatherup 


Aoc female 

1st g logue. 

2nd g logue  


Standard Poland female 1

1st Fullerton Family AOV Large light breed


National Poultry Show - Telford - Nov 21/22 2015

Judge: Richard Bett - (73 entered,  63 penned) - 17 exhibitors

Large Fowl

685 - AC WC Male ( 2 entered,  2 penned)

1. - #2750 S & G Hodge

2. -  #2749 Rebecca Smith


686 - AC WC Female ( 3 entered,  3 penned)

1. #2752  S & G Hodge Best Opposite Size to Champion Poland, Reserve Champion (Ball & Son Shield), Best Large (The Steve Lane Trophy)

2. #2751 P Lutkin

3. #2753 P Lutkin


687 - AC Laced M/F ( 0 entered)


688 - AC Non-Standard M/F ( 4 entered.  4 penned)

1. #2755-  B & R Thomas (Tolbunt)

2. #2756 – SR Lane (Tolbunt)

3. #2754 – S Elphick (Tolbunt)

4. #2757 – S Elphick (Tolbunt)


689 –  AC WC Frizzle M/F ( 1 entered.  1 penned)

1. #2758 – P Lutkin Best Frizzled (Dr Mee Cup)


690 – AC Laced Frizzle M/F ( 0 entered)


691 - AC Self Frizzle or Plain M/F  ( 0 entered)


Bantams

692 - WCB Male ( 3 entered,  3 penned)

1. #2761 – Yates & Jones

2. #2760 – S & G Hodge

3. #2759 – Yates & Jones


693 - WCB Female ( 11 entered,  8 penned)

1. #2772 – NA Ball

2. #2771 – S & G Hodge

3. #2762 – Yates & Jones

4. #2765 = Yates & Jones


694 - WC Blue M/F ( 2 entered,  2 Penned) 

1. #2774 – S & G Hodge Champion Opposite Sex

2. #2775 – S & G Hodge


695 - WC Cuckoo M/F ( entered,  penned)

1. #2776 -  S & G Hodge

2. #2775 – C Camilleri-Goldup


696 - Self Blue M/F ( 0 entered)


697 - Self Black M/F ( 1 entered, 1 penned)

1.  #2777 C Camilleri-Goldup


698 - Self White M/F ( 7 entered,  7 penned)

1. #2783 S & G Hodge - Best Self, Best Non-White-crested

2. #2780 S & G Hodge

3. #2781 C Camilleri-Goldup

4. #2784 A Jones


699 – Gold-Laced Male ( 2 entered, 2 penned)

1. #2786 – A Higginson

2. #2785 - J O’Connor


700 - Gold-Laced Female ( 2 entered,  1 penned)

1. #2787- A Higginson Best Gold-Laced  (The Melling Trophy)


701 – Silver-Laced M/F ( 2 entered,  2 penned)

1. #2789 J Wall Best Silver Laced  (Richardson Trophy)

2. #2790 Morris Family


702 - Chamois Male ( 5 entered, 5 Penned)

1. #2795 – S Pickles

2. #2791 – Morris Family

3. #2793 – L Pedley

4. #2794 – A Jones


703 - Chamois Female (8 entered,  7 penned)

1. #2798 – S Pickles - Best Laced (The OM Harding Memorial Cup)

2. #2796 – S Pickles

3. #2801 – A Higginson

4. #2797 – L Pedley


704 - AC Non-Standard M/F (1 entered.1 penned)

1. – C Camilleri-Goldup (Splash) Best non-Standard


705 - AC WC  M/F ( 4 entered,  0 penned)


706 – AC Self Frizzled Male (0 entered, 0 penned)


707 - AC Self Frizzled Female (1 entered, 1 penned)

1. #2809- A Higginson


708 - AC Laced Frizzled Male ( 2 entered, 2 penned)

1. #2810 Alison Jones (Chamois)

2. #2811 C Camilleri-Goldup


709 - AC Laced Frizzled Female (8 entered,  8 penned)

1. #2813 A Jones Best Laced Frizzled - (The Nelson Salver)

2. #2815 A Higginson

3. #2816 J Wall

4. #2817 J Wall


1400 – LF Trio (0 entered)


1431  - Bantam Trio (0 entered)


1432 -  Bantam Trio – Frizzle Feathered (0 entered)


1181 - Juvenile – AC or Feather M/F ( 3 entered, 3 penned)

1. #5001- NA Ball (WCB Female) - Best Juvenile, Champion Poland, (The Sugden Cup), Best Bantam (N Drake Cup), Best WC (Corinthian Stone Trophy)

2. #5002 – A Higginson (GL Female)

3. #5003 – NA Ball (WCB Femael)


East Yorkshire Fur & Feather Society - Driffield 15th November 2015


Bantam

AC Poland M/F

1. C Flower - WCB Male - Best Poland


Dromure Poultry Club - Ballymena - November 14th 2015


Bantam

WC Black Female

1. James Weatherup - Best 2015 bred, Best Bantam Soft Feather Light


WC Black Male

1. James Weatherup


WC Blue Female

1. James Weatherup - Best Poland


WC Cuckoo

1. James Weatherup

2. James Weatherup



Southport & Ormskirk Bantam Society Diamond Jubilee Show  - Holmeswood - November 7th 2015

Judge: R Grice (20 entries - 18 penned)


Large

AOV Soft Feather Light Female (11 entries)

1. S & G Hodge - WCB Female - Best Large Soft Feather Light


Bantam

WC Male (3 entries)

1. Yates & Jones

2. S & G Hodge

3. Pedley's Poultry


WC Female (8 entries, 7 penned)

1. N Ball - Best Poland

2. Yates & Jones

3. N Ball


AOC Male (4 entries, 4 penned)

1. S & G Hodge

2. J Hewitson

3. Pedley's Poultry


AOC Female (5 entries, 4 penned)

1. S & G Hodge

2. S Pickles

3. S Pickles


Devon Fanciers YoungStock Show - November 1st 2015

Judge: Jason Kestell


Bantam Poland M/F (1 entry, 1 penned)

1. Pedley's Poultry - WCB Female - Best Poland

Stalybridge Poultry Society - Dukinfield - October 31st 2015

Judge: Colin Gullon


Bantam Poland M/F (6 entered, 5 penned)

1. Yates & Jones - White-crested Black Pullet - Best Poland

2. S Pickles - Chamois Cockerel

3. Yates & Jones - White-crested Black Pullet

Welsh Federation - Builth Wells - October 17th 2015


Bantam Poland M/F

1. S & G Hodge - WCB Male (Best Poland, Best Bantam Soft Feather Light)


Gorran, St Ewe & Sticker Poultry Society Annual Show - Oct 17th 2015

4 entries  Judge - tbc

Bantam Poland M/F

1. Pedley's Poultry - WCB female Pullet

2. Pedley's Poultry - Chamois Female


2015-bred Soft Feather Light bantam

2. R Holmes - Gold-laced male

Eden Valley Poultry Club - Penrith - October 4th 2015


Bantam 

Poland M/F

1. S & G Hodge - Self White Female - Best Poland

Bugle & District Poultry Club Annual Show - St Austell - Oct 3rd 2015

(A Poland Club Support Show) - 18 entries


Bantam

AC WC Male - 4 entries

1. S & G Hodge 

2. S & G Hodge 

3. Pedley's Poultry 


AC WC Female - 2 entries

1. Pedley's Poultry 

2. Pedley's Poultry


AC Laced Male - 2 entries

1. Pedley's Poultry

2. R Holmes


AC Laced Female - 6 entries

1. Pedley's Poultry

2. R Holmes

3. Pedley's Poultry


AC Self M/F - 1 entry

1. S & G Hodge - Self White Female - Best Poland


AOC (non-standard) - 3 entries

1. M Yarworth

2. M Yarworth

3. M Yarworth


Nidderdale Agricultural Society - Pateley Bridge - Sep 21st 2015


Bantam Poland AC

1. S & G Hodge - Self White Pullet - Best Poland and Reserve Best In Show

Southport & Ormskirk Bantam Society Members' Show - Sep 13 2015

Judge - R Smedley


Bantam Poland

(7 entries, 7 penned)


1. S & G Hodge - Self-white female pullet - Best Poland

2. S Pickles - Chamois Hen

3. S Pickles - Chamois Hen

Keighley Agricultural Show - September 5th 2015


Bantam

Poland M/F

1. S & G Hodge - Self White Pullet - Best Poland

2. C Flower - Chamois Male

3. C Flower - Chamois Female


2015-bred Soft Feather Light

1. S & G Hodge

3. C Flower - WCB Female

Mottram Show - August 23rd 2015


Bantam Poland

1. S & G Hodge - White-crested Black Female - Best Poland


2015-bred AV Soft Feather

1. S & G Hodge - Self-white female Poland

Royal Jersey Show - August 22nd 2015


Poland M/F Bantam

1. J Laffoley-Edwards - WCB pullet - Best Poland



Pembrokeshire County Show - August 19th 2015


Poland M/F Bantam

1. J O'Connor - Chamois Female - Best Poland

2. Theo Jenkins- Gold-laced Female

3. Reg Morton - Splash Female (non-standard)

Tydavenet Show - County Monaghan - August 15th 2015


AV Soft Feather Bantam

1. Daniel Moore - White-crested Black Pullet - Best Poland, Reserve Best In Show

Okehampton Show - August 13th 2015


Poland M/F Bantam

1. Pedley's Poultry - Chamois Pullet - Best Poland

2. Pedley's Poultry - WCB Female 

3. Pedley's Poultry   - WCB Male 

Ashover Show - August 12th 2015


Poland Bantam

1. S & G Hodge - Self White Pullet - Best Poland - Reserve Best in Show

Bakewell Show - August 6th 2015


Bantam 

WCB Poland M/F

1. S & G Hodge - Female (Best Poland. Best Bantam Soft Feather Light)

Nantwich Show - July 29th 2015


Bantam

Poland M/F (4 penned)

1. S & G Hodge - WCB Female (Best Poland)

2. S & G Hodge - WCB Female

3. D Moore - WCB Female


Best 2015 Bred Bird

1. SA & G Hodge - Self White Pullet


New Forest Show - July 28th 2015


Bantam

Poland M/F (3 penned)


1. J Laffoley-Edwards - WCB Female (Best Poland)

2. J Laffoley-Edwards - WCB Female

3. Mrs Susan Lathwell - Chamois Male

Stithians Show - Cornwall - July 13th 2015

Judge: Mr Leon Smith


Bantam

Poland M/F

1. Lee Pedley - WCB female - Best Poland, Best Bantam Soft Feather Light

Liskeard Show - Cornwall - July 11th 2015


Bantam

Poland M/F

1. Lee Pedley - WCB female - Best Poland, Best Bantam Soft Feather Light

Royal Norfolk Show - July 1st 2015


Large

1. Bev Head - Chamois Female  - Best Poland, Best Soft Feather Light Breed Large


Bantam

tbc

Cheshire County Show - Tabley - June 23rd 2015

Judge: R Pye


Large

tbc


Bantam

Poland M/F (12 entered, 10 penned)

1. SA & G Hodge - WCB female

2. S Pickles - Chamois female

3. S Pickles - Chamois female

North Yorkshire County Show - Northallerton - June 21st 2015

Judge: Mr T Newbould


Bantam

1. Yates & Jones (WCB Male) - Best Poland, Best Bantam Soft Feather Light

full results to follow

Todmorden Agricultural Show - June 20th 2015

Judges: Mr BD Anderton & Miss N Williams


Bantam

1. SA & G Hodge - WCB female tbc

2. SA & G Hodge - WCB female tbc

Royal Highland Show - Edinburgh - June 19/20th 2015

Judge Mrs Hazel Dickson


Bantam M/F

1. J Hope - WCB Male - Best Bantam Soft Feather Light Breed

tbc


Junior

1. Miss N Hastie - WCB Bantam Female


Armagh Agricultural Show - June 13th 2015


Bantam AC Male

1. The Fullerton Family (WCB)


Bantam AC Female

1. The Fullerton Family (WCB) - Best Poland, Best Bantam Soft Feather Light Breed, Reserve Show Champion

2. Jamie Foster

Lurgan District Show - June 6th 2015


Bantam AOV Soft Feather Female -7 entries

1. James Weatherup - WCB Female (Best Poland, Reserve Bantam Soft Feather Light)

2. TBC - Chamois Female

3. TBC - Chamois Female


Bantam AOV Soft Feather Male - 5 entries

2. James Weatherup - Self White Male

Royal Cornwall Show - Wadebridge - June 4th 2015


Bantam AC

1. Lee Pedley - WCB Female (bred by Andrew Ball) - Best Poland, Best Bantam Soft Feather Light

2. Lee Pedley - WCB Female

3. Michael Jackson - WCB Female - non-standard

Royal Ulster Show - Balmoral Park  - May 13th 2015


Large Fowl AC

1. Mrs Caroline Fullerton

2. Mrs Caroline Fullerton


Bantam
White-crested Black Male

1. Mrs.Caroline Fullerton
2. Mr.Jack Owens


White-crested Black or Blue Female

1. Mrs. Caroline Fullerton (Best Poland and Best Bantam Soft Feather Light)
2. Mr. James Weatherup
3. Mr. Jack Owens

4. Mr. Jack Owens

5. Mr. Jack Owens


AOC Male

1. Mr. James Weatherup
2. Miss Rachael Leader


AOC Female

1. Mr. Jack Owens (Self Black)
2. Mrs. Jean Wall (Gold-Laced)
3. Mrs. Jean Wall
4. Miss Rachael Leader

Oswestry & District Poultry Society Spring Show - May 2nd 2015

5 entries


Large Fowl (1 entry)

tbc


Bantam (4 entries)

1. Yates & Jones - WCB Male

2. Alison Jones - Chamois Male

3. Yates & Jones - WCB Female

Norfolk Poultry Show - March 15th 2015

2 entries


Bantams

Poland M/F

1. T&J Buck - WCB Female

2. Becky Smith - WCB Female

Great Yarmouth and Lowestoft Poultry Club - March 18th 2015

2 entries


Bantams

Poland M/F

1. T & J Buck - WCB Female

2. Becky Smith - WCB Female

Peebles & District Poultry & Bantam Club Championship Show - 

Feb 22nd 2015

13 entries

Bantams

Poland Male

1. B Millar - WCB

2. B Millar - WCB

3. J Hope - WCB


Poland Female

1. J Hope - WCB - Best Poland

2. J Hope - WCB

3. B Millar - WCB


Trios - AV SF

1. B Millar - WCB

2. Not Poland

3. J Hope - WCB

Reading & District Bantam Society Open Show - Newbury 

February 21st/22nd 2015

Judge: Louise Carpenter (11 entries)


White-Crested M/F

1. T &  J Buck - WCB Female - (Best Poland)

2. Yates & Jones - WCB Male

3. RJ Bett - WCB Female

4. RJ Bett - WCB Female


Self-Coloured M/F

No entries


AC Frizzled M/F

1. A Bunn - Chamois Female


AC Laced M/F

1. K Mitchell - Chamois Female

2. JA Raymond - Chamois Female


Southport & Ormskirk Bantam Society Spring Show - Holmeswood - Feb 21st 2015

Judge: E Bailey (7 entries, 4 penned)


Poland M

1. Pear Tree Poultry - WC Cuckoo 


Poland F

1. S Pickles - Chamois (Best Poland)

2. S Pickles - Chamois

3. Pear Tree Poultry - WC Blue

Moray & Nairn Fur & Feather Show - February 15th 2015


Bantam AOV SF

1. Kelly Millar - WCB Female  (Best Poland and Best Bantam Soft Feather Light)


Lowestoft & Great Yarmouth Poultry Club - February 15th 2015


AV Trio HF/SF

1. TJ Buck - WCB Poland Bantams (Best Poland)

Northampton & District Poultry Club Spring Show - Bugbrooke - February 15th 2015

Judges: Paul Kerfoot, I & L Allonby 


Bantam Poland AC M/F (8 entries)

1. Linda Rupniak - Chamois Female (Best Poland)

2. Linda Rupniak - Chamois Female

3. Linda Rupniak - Chamois Female


Devon Fanciers' Exhibition Society - Dawlish - Feb 15th 2015

Judge: Dilwyn Jones (2 entries - 2 penned)


Bantam AC Poland M/F

1. Pedley's Poultry - WCB Female - Best Poland, Best Soft Feather Light Bantam

2. Pedley's Poultry - WCB Female

North of England Championship Show - Clitheroe - February 14th 2015

Judge - J Crowther - 4 entries, 4 penned, 2 entrants


Bantam AC Poland M/F

1. S Hodge - WCB Female

2. S Hodge - WCB Female

3. Pear Tree Poultry - WC Cuckoo Male

Ulster Federation - Ballymena - February 7th 2015


Gerry Logue won Best Poland (full results to follow)

High Peak Poultry Society - Bakewell - February 7th 2015


Large Fowl

1. Trevor Wharton - WCB Female (Best Poland)


Bantam

1. Alison Yates - WCB Female

2. Miss A Higginson - Chamois Female Frizzled

3. Miss A Higginson - Chamois Female


Junior Handler

1. Miss A Higginson - Well done Abbie!


Irish Society of Poultry Fanciers - Irish National - Gurteen College - January 31st 2015

Judges: D Green, A Green (6 entries, 3 exhibitors)


Bantam Male

1. Ruby Cahill - Partridge (non-standard colour)

2. Jean Wall - Silver-Laced Frizzled


Bantam Female

1. Jean Wall - Gold-laced (Best Poland)

2. Jean Wall - Silver-laced Frizzled

3. Jean Wall - Gold-laced Frizzled

Northern Poultry Championships - Hipperholme - Jan 25th 2015

Judges P Kerfoot G Parker


AC Poland Large Fowl M/F

1. S Hodge - WCB Female


AC Poland Bantam M/F

1. S Hodge - WCB female

2. S Hodge - WCB female


AV Bantam SF Trio

1. S Hodge - WCB


Pool Poultry Club - Redruth - January 24th 2015


AOV Soft Feather Light Bantam Female

1. Pedley's Poultry - WCB - (Best Poland)

Scottish National Poultry Show – Lanark– Jan 17/18th 2015 - 

Regional Show

Judge: Colin Clarke - (43 entered,  35 penned) -  9 exhibitors


Large Fowl

118.  WC Male (3 entered, 3 penned)

1. Fullerton Family (Best Opp Size, Best Large)

2. S Hodge

3. B Millar

119. WC Female (3 entered, 3 penned)

1. S Hodge

2. B Millar

3. Fullerton Family

120. AOC M/F

1. No Entries


Bantams

323. Self Male (1 entered, 1 penned)

1. S Hodge - Self White

324. Self Female (3 entered, 3 penned)

1. S Hodge – White Female  (Best Self)

2. J Weatherup – White Female

3. J Weatherup – White Female

325. WCB Male (6 entered, 4 penned)

1. S Hodge

2. B Millar

3. N Hastie

326. WCB Female (9 entered, 6 penned)

1. S Hodge (Best Poland, Best Bantam, Best White-Crested)

2. S Hodge

3. B Millar

327. WC Blue Male (1 entered, 1 penned) 

1. S Hodge

328. WC Blue Female (1 entered, 1 penned) 

1. S Hodge (Best WC Blue)

329. AC Frizzled Male (1 entered, 1 penned)

1. B Millar

330. AC Frizzled Female (5 entered, 4 penned)

1 J Wall  - SL Female (Best Frizzled)

2 B Millar – WCB Female

3. J Wall – GL Female

331. AOC Male (1 entered, 0 penned)

332. AOC Female (6 entered, 4 penned)

1. J Weatherup – Chamois Female – (Best Laced, Reserve Best Poland)

2. S Pickles – Chamois Female

3. S Pickles – Chamois Female

 

Trios

004. Large Trio

No Entries

013. Bantam Trio

No Entries


Juvenile Section

586. AOV Soft Feather Bantam Female (10 entries)

1. I Burns – WCB Female (Best Juvenile)

Welsh National Poultry Show - January 11th 2015

Judge: Leon Smith


Bantam AC M/F (6 entries)

1. Pedley's Poultry - WCB Female

2. J & S O'Connor - Chamois Female

3. Pedley's Poultry - WCB Female

Ballymena Championship Show - Ballymena - January 10th 2015 - Poland Club Regional Show


Large
1 D Fullerton WCB Male
2 D Fullerton

3 D Fullerton


Bantam

WC Male 
1 D Fullerton
2 G Logue
3 G Logue

WC Female
1 J Weatherup
2 J Weatherup WC Blue
3 J Weatherup

AOC Male
1 J Weatherup
2 G Logue
3 G Logue


AOC female
1 J Weatherup 
2 G Logue
3 G Logue

Self Female
1 J Weatherup  - Self White Best Poland and reserve sof feather light 
2 G Logue - Self Black
3 G Logue - Self Black


Dromore Poultry Show Saturday 3rd January 2015

Poland AC M/F
1st James Weatherup - WCB Pullet - Best Poland
2nd james Weatherup
3rd james Weatherup

Syston Fanciers Society - December 29th 2014

Judge: S Hodge (6 entries, 5 penned)

Bantam AC M/F

1. T Buck - WCB Female

2. S Pickles - Chamois Female

3. T Buck - WCB Female

Federation Championship Show – Stafford

– Dec 20/21st 2014

Club Show

Judge: Paul Lutkin - (56 entered,  50 penned) -  12 exhibitors

Large Fowl

992. AC WC Male (2 entered, 2 penned)

1. S & G Hodge

2. B Millar

993. AC WC Female (3 entered,  2 penned)

1. S & G Hodge (Best Large, Best Opp Size)

2. B Millar

994. AC Self Male ( 0 entered,  penned)

995. AC Self Female ( 0 entered,  penned)

996. AC Laced M/F ( 0 entered,  penned)

997. AC Non-Standard  M/F ( 3 entered,  3 penned)

1. S Pickles - Tolbunt Female

2. S Pickles - Tolbunt Female

3. S Lane - 

Frizzle Feathered Large Fowl

998. AC WC M/F (2 entered,  2 penned)

1. B Millar

2. B Millar

999. AC Self M/F ( 0 entered,  penned)

1000. AC Laced M/F ( 0 entered,  penned)

Bantams

1001. Self White M/F ( 6 entered, 4 penned)

1. DG Pownall (Reserve BIS, Best Self, Best non WC)

2. DG Pownall

3. S & G Hodge

4. S & G Hodge

1002. WCB Male ( 3 entered,  3 penned)

1. S & G Hodge (Best Opp Sex)

2. B Millar

3. N Ball

1003. WCB Female ( 6 entered, 6 penned)

1. N Ball (Best Poland)

2. S & G Hodge

3. N Ball

4. S & G  Hodge

1004. WC Blue M/F ( 5 entered,  penned) 

1. S & G Hodge

2. S & G Hodge

3. B & M Smith

1005. WC Cuckoo M/F ( 1 entered,  1 penned)

1. S & G Hodge

1006. Self Black M/F ( 1 entered,  1 penned)

1. S & G Hodge

1007. Chamois Male ( 3 entered, 2 penned)

2. A Higginson

3. B & M Smith

1008. Chamois Female ( 7 entered,  6 penned)

1. S Pickles (Best Laced)

2. S Pickles

3. S Pickles

4. Pedley’s Poultry

1009. Gold-Laced Male ( 0 entered,  penned)

1010. Gold-Laced Female ( 1 entered,  1 penned)

1. S Pickles

1011. Silver-Laced M/F ( 1 entered, 1 penned)

1. J Wall

1012. Self Blue M/F ( 0 entered,  penned)

1013. AOC M/F ( 0 entered,  penned)

1014. AOC Non –Standard M/F ( 0 entered,  penned)


Frizzled Feathered Bantams

1015. AC WC M/F ( 3 entered,  3 penned)

1. N Ball (Best WC Frizzled, Best Frizzled)

2. B Millar

3. B Millar

1016. AC Self Male ( 0 entered,  penned)

1017. AC Self Female ( 0 entered,  penned)

1018. AC Laced Male ( 2 entered,  2 penned)

1. J Wall

1019 AC Laced Female ( 4 entered,  4 penned)

1. J Wall (Best Silver Laced. Best Ladies Exhibit)

2. A Higginson

3. J Wall

4. A Higginson

1020 AOC M/F ( 0 entered,  penned)

1021 Juvenile AC Feather M/F ( 1 entered, 1 penned)

1. N Ball (Best Juvenile)

Trios

17. Large Trio ( 1 entered, 1 penned)

1.  B Millar

51. Bantam Trio ( 1 entered, 1 penned)

1. B Millar

Ballymena Poultry Club - Saturday 13th December

Wc Poland male
1st David Fullerton

Wc Poland Female
1st James Weatherup - Best Poland
2nd David Fullerton
3rd David Fullerton

Self colour m\f
1st James weather up - black

AOC Poland female
1st james weatherup - chamois

Aoc Poland male
1st james weatherup chamois

Ac large fowl - av light large
1st David Fullerton - large soft featherlight
2nd David Fullerton

East Antrim Bantam Association Show - December 6th 2014


Bantams

WC female

1st james Weatherup - Best Poland
2nd jerry Logue
3rd David Fullerton

WC male
1st jerry Logue
2nd David Fullerton
3rd jerry Logue

Self coloured female
1st Jerry Logue
2nd j Weatherup
3rd Jerry Logue

AOC female
1st j Weatherup - Champois
2nd Jerry Logue - Crele
3rd Jerry Logue - Splash

AOC male
1st j Weatherup
2 Jerry Logue
3rd Jerry Logue

AOC LF
1st David Fullerton
2nd David Fullerton

Royal Welsh Winter Fair - Llanelwedd - December 2nd 2014


Bantam Trio

1. S & G Hodge - Best Overall Trio


Bantam

AC Poland M/F

1. S & G Hodge - WCB Female

2. S & G Hodge - WCB Female

Stalybridge & District Fanciers Society Annual Show

 - Dukinfield November 30th 2014

Judge: C Birtwell, 1 exhibitor


Bantam

Poland M/F (3 entries)

1. S Pickles - Chamois Female (Best Poland)

2. S Pickles - Chamois Female

3. S Pickles - Chamois Female

Ribble Valley Poultry Society Championship Show

 - Clitheroe November 29th 2014


6 Poland entries


Large Fowl

AC M/F

1. S & G Hodge  - WCB Female - Best Large Soft Feather Light


Bantam

WC M/F 

1. S & G Hodge - WCB Female - Best Poland - Best Bantam Soft Feather Light

2. S & G Hodge - WCB Female


AOC

1. D Pownall - Self White Female

2. S & G Hodge - Self White Female

3. S & G Hodge - Self Black Female


Ballymena Show Nov 22nd 2014

24 Poland entries


Bantam

White crested Poland male (5)
1st David Fullerton (wc black) (Best Poland)
2nd Gerry Logue (Wc black )
3rd Gerry Logue (white crested blue)

White crested Poland female (8)
1st James Weatherup
2nd James Weatherup
3rd Gerry Logue

Self Colour Poland female (5)
1st James Weatherup (self white)
2nd Gerry Logue (black)
3rd Gerry Logue (black)

AOC Poland male
1st Gerry Logue (creole)

AOC Poland female (3)
1st James Weatherup
2nd Gerry Logue
3rd Gerry Logue

Large Fowl

Poland M/F (2)
1st David Fullerton
2nd David Fullerton

Perran-an-Worthal Show - November 22nd 2014


Poland Bantam M/F

1. Lee Pedley  - WCB pullet - Best Poland

2. Lee Pedley - WCB pullet

National Poultry Show - Telford - Nov 15/16 2014 - Regional Show

Judge: Nick Smith - (69 entered, 54 penned) - 21 exhibitors


Large Fowl


AC WC Male (2 entered, 1 penned)

1. S&G Hodge - #2780


AC WC Female (5 entered, 3 penned)

1. S&G Hodge #2785 (Best Opposite Size to Champion Poland), Best Large (The Steve Lane Trophy)

2. P Lutkin #2782

3. P Lutkin #2784


AC Laced M/F (2 entered, 2 penned)

1. Daniel Jones #2788

2. Daniel Jones #2787


AC Non-Standard (2 entered. 2 penned)

1. Sian Elphick  (Tolbunt F)  #2789- Best non-standard

2. S Lane (Tolbunt M) #2790


AC Self Frizzle or Plain (1 entered, 1 penned)

1. Imogen Anthony (Blue Frizzled) #2791


Bantams


WCB Male (1 entered, 1 Penned)

1. 1. S&G Hodge  #2792 - Champion Opposite Sex


WCB Female (6 entered, 6 penned)

1. N Ball #2797 - Champion Poland, (The Sugden Cup), Best Bantam (N Drake Cup), Best WC (Corinthian Stone Trophy)

2. N Ball #2796

3. S&G Hodge #2794

4. J O'Sullivan #2795


WC Blue M/F (5 entered, 3 Penned) 

1. S&G Hodge #2803 - Reserve Best Poland (Balls & Sons Shield)

2. S&G Hodge #2800

3. Rebecca Smith #2802


WC Cuckoo M/F (1 entered, 1 penned)

1. S&G Hodge (M) #2804


Self Blue M/F (1 entered, 1 penned)

1. Paul Lutkin (F) #2805


Self Black M/F (1 entered, 1 penned)

1. Paul Lutkin (F) #2806


Self White M/F (8 entered, 6 penned)

1. David Pownall (F) #2808- Best Self, Best Non-White-crested

2. S&G Hodge(F) #2807

3. David Pownall (F) #2809

4. Ryan Liggett (F) #2810


Gold-Laced Female (2 entered, 2 penned)

1. Simon Pickles #2815- Best Gold-laced  (The Melling Trophy)

2. Lee Pedley #2816


Chamois Male (5 entered, 4 Penned)

1. Morris Family #2821

2. Alison Jones #2820

3. Simon Pickles #2818

4. Rebecca Smith #2819


Chamois Female (12 entered, 10 penned)

1. Simon Pickles #2829 - Best Laced - Best Chamois - (The OM Harding Memorial Cup)

2. Simon Pickles #2826

3. Alison Jones #2825

4. Lee Pedley #2823


AC WC Laced M/F (2 entered, 2 penned)

1. N Ball (F) #2834- Best Frizzled (The Dr Mee Cup)

2. J O'Sullivan (F) #2835


AC Self Frizzled Female (2 entered, 1 penned)

1. Paul Lutkin #2837- Best Self Frizzled


AC Laced Frizzled Male (1 entered, 1 penned)

1. Alison Jones (Chamois) #2838


AC Laced Frizzled Female (5 entered, 1 penned)

1. Jean Wall (GL) #2839- Best Laced Frizzled - (The Nelson Salver)


Trio (2 entered, 2 penned)

1. S&G Hodge #5885– WCB - Best Trio (Clare Beebe Perpetual Shield), Best Trio in Show

2. Alison Jones Chamois #5884


Juvenile 


AC or Feather M/F (3 entered, 3 penned)

1. N Ball (WCB Female) #5104- Best Juvenile

2. Sam Dunning #5103

3. Sam Dunning #5102

Dromure Soft Feather Show - November 8th 2014


AC Bantam Male
1st James Weatherup - Chamois

AC Bantam Female
1st James Weatherup - Chamois (Best Poland, Best Soft Feather 2014 bred, Reserve SFLB)
2nd James Weatherup - Self White
3rd James Weatherup - WCB


Ballynure Show - November 1st 2014


Wc Poland male (2)
1st Gerry Logue

Wc Poland Female (6)
1st James Weatherup (Best Poland)
2nd James Weatherup
3rd James Weatherup

Self Colour Female (7)
1st James Weatherup (self white)
2nd Gerry Logue (self black)
3rd Gerry Logue (Self black)

AOC Poland male
1st james Weatherup (chamois)
2nd Gerry Logue (creole) - 
3rd Herbert Lusby (chamois )

AOC Poland female
1st James Weatherup chamois
2nd James Weatherup gold laced frizzle
3rd Gerry Logue splash

Large Fowl aov (4)
1st David Fullerton
2nd David Fullerton
3rd

Southport & Ormskirk Bantam Society PCGB Championship Show - November 1st 2014


Judge: Mrs C Beebe - 20 entries


Bantam WC Male

1. N Ball

2. S & G Hodge

3. S & G Hodge


Bantam WC Female

1. S & G Hodge

2. N Ball

3. D Wilson


AOC M/F

1. S & G Hodge - Self White Female - Best Poland

2. S Pickles - Chamois Female

3. S Pickles - Chamois Female

Eden Valley Poultry Club Championship Show - Penrith - October 5th 2014


Bantam Poland M/F

1. S & G Hodge - WCB Female

Oswestry & District Poultry Society Autumn Show - October 4th 2014

Judge - D Davies


Bantam SF Trio

1. 3 x Chamois - Alison Jones

(3 entries, 3 penned)


Bantam Male

1. Chamois - Simon Pickles

(1 entry)


Bantam Female

1. Chamois - Alison Jones (Best Poland)

2. Chamois - Simon Pickles

3. Don't know, think card got mislaid by steward

(4 entries, 4 penned)

Bugle and District Poultry Club Annual Show - October 4th 2014


Bantam Poland (M/F)

1. Chamois Female - Lee Pedley

Southport & Ormskirk Bantam Society Autumn Show - September 14th 2014


Bantam Poland - Female

1.  WC Black - Andrew & Nicole Ball (Best Poland)

2.  Self Black - Simone Lomax

3.  Chamois - Simon Pickles

(6 birds penned, 4 exhibitors)


Bantam Poland - Male

1. Self Black - Simone Lomax

2. Chamois - Simon Pickles

3. Chamois - Simon Pickles

(3 birds penned, 2 exhibitors)

Keighley Agricultural Show - September 6th 2014


Best Soft Feather Bantam

WC Black Poland Bantam Female - SA & G Hodge


Best Soft Feather Large

WC Black Poland LF Female - SA & G Hodge

Pembroke County Show - August 19th 2014


Judges: D Green, A Green, T Brown, M Barrett

Poland Bantam

1. S O'Connor - Chamois Female

2. S O'Connor - Chamois Female

3. S O'Connor - Gold-Laced Frizzle Female

Mottram Show - August 17th 2014


Best In Show and Best Soft Feather Bantam

WC Black Poland Bantam Female - SA & G Hodge


Best Soft Feather Large

WC Black Poland LF Female - SA & G Hodge

Gargrave Horticultural and Agricultural Society Show - Aug 16th 2014


Best Soft Feather Light Large and Reserve Best In Show

WC Black Poland LF Female - SA & G Hodge

Halifax Agricultural Show - August 9th 2014


Best Soft Feather Light Bantam

WC Black Poland Bantam Female - SA & G Hodge


Best Soft Feather Light Large

WC Black Poland LF Female - SA & G Hodge

Eglwysbach Agricultural Show - August 9th 2014


Poland Bantam (M/F) - Judge A. Green
4 entries (4 penned)

1. T. Taiwan (Chamois Male)
2. T. Taiwan (Gold-laced Female)
3. S. Pickles (Self-black Female)
4. S. Pickles (WC Cuckoo Male)

Bakewell Show - August 6th 2014


Best Soft Feather Light Bantam

WC Black Poland Female - SA & G Hodge

Turriff Show - August 3rd 2014


Best In Show!

White Crested Blue Female Bantam - Brian Millar

Great Yorkshire Show - July 10th 2014


Poland Bantam AC M/F

1. S&G Hodge (WCB Female) - also won Best Soft Feather Light

2. S&G Hodge

Royal Norfolk Show - June 24th 2014


Poland LF M/F

1. B. Head (Chamois Female) - also won Best Soft Feather Light Large Fowl

Royal Highland Show - June 21st 2014


Poland Bantam AC M/F

1. J Hope (tbc) - WCB female

Cheshire County Show - June 17th 2014


Poland Bantam AC M/F

1. S&G Hodge (WC Black Male)

2. S&G Hodge (WC Blue Female)

Stafford County Show - May 28th 2014


Poland Bantam AC M/F

1. S&G Hodge (WCB)

2. S&G Hodge (WCB)

Otley Agricultural Show - 17th May 2014


"Polish" AC M/F

1. Steve Davies (Chamois Female Frizzle)

Oswestry & District Poultry Society Spring Show - May 3rd 2014

Judges: Mrs C Beebe, C Clarke, L Smith


Poland Bantam AC M/F

1. Alison Jones (Chamois Pullet) - Best of Breed

2. Simon Pickles (Chamois Frizzle Pullet)

3. Viv Mee (WC Black Pullet)


5 birds penned, 4 entrants.


A Chamois Frizzle Pullet was also entered in the SF Bantam Light AOV Class and was placed 3rd

Irish National Championships - Tipperary - Feb 22nd 2014


Poland Bantam AC Male

1. Viv Mee

2. Ian Caulfield

3. Len Casey


Poland Bantam AC Female

1. Herbert Lusby

2. Herbert Lusby

3. Viv Mee


All birds were White-Crested Blacks



Reading & District Bantam Society - Spring Show - Feb 22/23rd 2014

Judge: A Marment


Any Colour White Crested M/F
1. SA & G Hodge
2. SA & G Hodge
3. Linda Rupniak
4. Linda Rupniak - all WC Black pullets

AC Self M/F
1. Robin Budden- self white

AC Frizzle M/F
1. L Bennett
2. L Rupniak

AC Laced M/F
1. Kirsten Mitchell - chamois female - Best Poland
2. Bob Raymond

The judge penalised birds that were large or had large crests.


Barnsley & District Poultry Society Spring Show - Feb 16th 2014


Bantam Poland M/F

1. Donna & David Platt


Large

1. Donna & David Platt (and Best Soft Feather Light - Large)

2. Donna & David Platt


Junior AOC Soft Feather

2. Callum Platt



Northampton & District Poultry Club Spring Show - Feb 16th 2014


Bantam Poland M/F

1. Linda Rupniak - WC Black Female

2. Linda Rupniak - Self Black Frizzle Female

3. Linda Rupniak - WC Black Female



Southport & Ormskirk Bantam Society Spring Show - Feb 15th 2014

Judge: A Green

10 entries, 10 penned, 3 exhibitors


Large Fowl - AOV Soft Feather Female Light

3. Maureen Lamb - WC Black 

6 penned


Bantam Poland M

1. Simon Pickles - Chamois

1 penned


Bantam Poland Female

1. Simone Lomax - Self Black 

2. Simon Pickles - Chamois

3. Simone Lomax - WC Black

6 penned



North of England Championship Show - Feb 8th 2014 - Clitheroe

Judge: H Dickson

Bantam Poland M/F

1. Simon Pickles - Chamois Female

2. Simon Pickles - Chamois Male

3. Simon Pickles - Gold-laced Female

8 entries - 6 penned - 2 exhibitors (Sian Elphick from Cinder's Fancy Chicks & SP)



Ulster Federation – Ballymena – Feb 1st 2014 - Poland Results

Bantam

WC Black Female

  1. James Weatherup
  2. David Fullerton
  3. James Weatherup

WC Black Male

  1. Viv Mee
  2. David Fullerton
  3. David Fullerton

Self Male

  1. David Fullerton

Self Female

  1. James Weatherup
  2. James Weatherup
  3. David Fullerton

AOC Male

  1. James Weatherup

AOC Female

  1. James Weatherup – Best Poland and Best Bantam Soft Feather Light
  2. Jean Wall

Large

Male AC

  1. David Fullerton
  2. David Fullerton
  3. Gerry Logue

Female AC

  1. David Fullerton
  2. Gerry Logue
  3. Gerry Logue

High Peak Poultry Show - 1st February 2014 - Poland Results


9 birds penned, 4 exhibitors


Bantam Poland M/F

  1. SA & G Hodge – WC Black Female – Also won Best Bantam Soft Feather Light
  2. SA & G Hodge – WC Black Female
  3. Linda Rupniak – WC Black Female

7 entries 5 penned (the 2 uncarded birds were WC Blue Females)


Large Fowl Poland M/F

  1. SA & G  Hodge – WC Black Female

1 entry


Large Trio

  1. D & D Platt – WC Blues

7 entries 6 penned


The Northern Poultry Society Championship Show - Halifax - 26th January 2014 - Poland Results

Judge Mr J Lockwood

14 birds penned - 3 Exhibitors


Large

AOV LB M/F

2. SA & G Hodge - WCB Female

6 entries


Trio - HF-SF

1. D & D Platt - WC Blues

3 entries


Bantam

Poland M/F

1. SA & G Hodge - WCB Female - Best Soft Feather Light Bantam

2. SA & G Hodge - WCB Female

3. S Pickles - Self Black Female

10 entries (7 penned)


Trio - Soft Feather

1. SA & G Hodge - WC Blacks

9 entries



Scottish National Poultry Show  Jan 18/19 2014  - Poland Results

Judge Mr J Benson

32 birds penned – 8 Exhibitors

Large

AOV Large Fowl SF – M

  1. D Fullerton - WC Black

AOV Large Fowl SF – F

  1. SA&G Hodge –  WC Black - Best Large Soft Feather Light
  2. D Fullerton - WC Black

Bantam

Self Male

  1. B Millar - Self White

Self Female

  1. J Weatherup - Self White
  2. SA&G Hodge - Self White
  3. J Weatherup - Self Black
  4. B Millar

WC Black Male

  1. SA&G Hodge – Best Opposite Sex Poland
  2. SA&G Hodge
  3. B Millar
  4. B Millar

WC Black Female

  1. SA&G Hodge – Best Poland and Best Soft Feather Light Bantam
  2. B Millar
  3. D Fullerton
  4. J Hope

WC Blue Male

  1. SA& G Hodge
  2. B Millar

WC Blue Female

  1. B Millar

AC Frizzle Male

  1. B Millar - WC Blue
  2. B Millar

AC Frizzle Female

  1. B Millar - WC Blue
  2. B Millar
  3. J Wall - Silver-laced

AOC Poland Female

  1. J Weatherup - Chamois


There were also 2 entries in the Juvenile section from N Hastie.  Thank you.

Welsh National Poultry Show - January 12th 2014 - Preliminary Results

Large

1. Team Wakeham - White Crested Black Male - and Best Soft Feather Light 

2. Team Wakeham - White Crested Black Female

Bantam

1. Michael Jackson - White Crested Black Female

2. Susan O'Connor - Chamois Female

3. Susan O'Connor - Chamois Female


Ballymena Championship Show 11th January 2014

Wc black male (7 entered)
1st D Fullerton
2nd D Fullerton
3rd G Logue


Wc black Female (8 entered)
1st J Weatherup BOB (pictured)
2nd G Logue
3rd G Logue

Self Colour male (2)
1st J Weatherup
2nd D Fullerton




Self Colour Female 
1st D Fullerton
2nd J Weatherup
3rd D Fullerton

AOC Male 
1st J Weatherup
2nd G Logue
3rd G Logue

AOC female 
1st J Weatherup
2nd G Logue

Large Fowl Poland Male
1st G Logue
2nd D Fullerton
3rd D Fullerton

Large Fowl Female
1st D Fullerton
2nd G Logue
3rd G Logue

Best sf light Juvenile 

1st Brian Weatherup ~self white female

Syston Fanciers' Society Christmas Show 

December 29th 2013


Best Poland - Linda Rupniak - Bantam White-Crested Black Female

2nd - Simon Pickles - Bantam Chamois Female

3rd - Linda Rupniak - Bantam White-Crested Black Female


6 birds penned.


Well done Linda!

Federation Championships 2013 (Regional Show)

Judge - Paul Kerfoot

Best Poland - Paul Lutkin - Large White Crested Black Female

Reserve, Best Bantam, Best Self  - Paul Lutkin - Bantam Self White Female

Best Opp Sex - Brian Millar - Bantam White Crested Black Male

Best Bantam White Crested Black Female - Nicole Ball

Best Laced - Simon Pickles - Bantam Chamois Female

Best Silver Laced - Jean Wall - Bantam Female

Best Gold Laced - Simon Pickles - Bantam Female

Best Frizzle - Brian Millar - Bantam White Crested Black

Best Laced Frizzle - Jean Wall - Bantam Silver Laced Female

Best Trio - Brian Millar - White Crested Black Frizzle

Best Non-Standard - Steve Lane - Large Tolbunt Female

Best Juvenile - Nicole Ball - Bantam White Crested Black Male

Best Novice - Simon Pickles


Congratulations particularly also go to Paul Lutkin who did the Club proud by winning Best Large Soft Feather Light and making it onto Champions Row.


We were also particularly pleased to be awarded 4th Place in the Breed Stand Competition out of nearly 60 entries. 


Ballymena Championship Show December 14th 2013


Best Poland - J Weatherup - Self Black Female

Best Self Male - J Weatherup - Self White

Oswestry and District Poultry Society Autumn Show October 5th 2013


Bantam Poland Female - 3 entered

1. S Pickles - Chamois

2. S Pickles - Gold-laced

3. S Pickles - Gold-laced

Oswestry and District Poultry Society Spring Show May 4th 2013


Bantam Poland M/F

1. S Pickles - Chamois Female

2. A Jones - Self Black Female (pictured)

3. S Pickles - WC Black Female

4. A Jones - Silver Laced Male


Northern Championship Show Jan 2012

1st - Bev Nelson - Self Blue Pullet

Selston - Nottingham Championship Show Jan 2012

1st Best Of Breed - Bev Nelson - Self Blue Pullet

2nd - Linda Rupiniak

3rd - Linda Rupiniak

Trophy Winners - Federation Championships 2011 - Club Show

Best Poland – P Lutkin – white crested black bantam female

Best large – P Lutkin - white crested black female

Best bantam – P Lutkin – white crested black female

Best Opposite sex – G.H Ball & Sons – white crested black bantam male

Best laced – L.J Rupniak – silver laced bantam female

Best white – P. Lutkin – bantam female

Best white crested – P.Lutkin – white crested black bantam female

Best frizzled feathered – P. Lutkin – white crested blue bantam female

Best white crested frizzled – P.Lutkin – white crested blue bantam female

Best laced frizzled – J. Nelson – chamois bantam female

Best black frizzled – D. Stone – large female

Best juvenile – N. Ball – white crested black bantam female

Best Novice – L.J. Rupniak – silver laced bantam female

Best Ladies exhibit – L.J Rupniak – silver laced bantam female

Best Non-White Crested – J. Nelson – self blue bantam female

Points trophy – J. Nelson –

(Reserve champion Poland – J. Nelson – self blue bantam female – no trophy for this)

Oswestry Autumn Show - Oct 2011

1st Poland - James Nelson

1st Young Handler - James Nelson (frizzle pullet)

 

Members Area

Featured Products

Recent Forum Posts

Recent Photos